Home » Alumni

Alumni

Hendersonville High School Band and Orchestra graduates that have gone on to perform with college, university, and military bands:

 

1972

Mike Goode, trumpet, Belmont

Michael Rutter, clarinet, Memphis State University

 

1973

Davis Krauss, sax, TTU

Alan Hunt, trombone, TTU (band director, Walker Valley HS)

Richard Lane, trumpet, TTU

 

1974

Ted Wilson, trombone/piano, TTU (freelance, Nashville)

 

1975

Ed Bouillet, sax/clarinet, TTU

Diane Hagey, guard, TTU

 

1976

David Bansemer, trumpet, George Peabody College/Vanderbilt

 

1977

Randy Williams, trombone, Vanderbilt Univ.

 

1980

Jack Jeffery, trumpet, UTK

Tim Akers, trumpet/piano, Belmont

 

1981

Jeanie Porter, horn, TTU

Mark Manasco, horn, TTU

 

1982

Herb Blair, guard, MTSU

 

1983

Lonnie Goode, trumpet, TTU/US Army

Darren Frost, alto sax, TTU

Todd Reeves, percussion, TTU

David Sevier, percussion, MTSU

 

1985

Doug Bell, trumpet, NCSU

 

1987

Kevin Dye, alto sax, MTSU/APSU, (director Hawkins Middle;assistant director HHS)

Laura King, percussion, Vanderbilt/Auburn

Jeff Vawter, percussion, Vanderbilt

 

1988

Bill Benno, percussion, UTC

Garth Branch, bassoon/clarinet, TTU

Larry Dickens, clarinet, APSU (band director, Heritage MS)

Kerry Jones, percussion, MTSU

Kevin King, trumpet, APSU (band director, Heritage MS)

Vicky O’Bryan, clarinet, APSU

Tommy Steger, horn, TTU

Jason Wallis, horn, APSU

 

1989

Tiffani Boals, horn, UTM (music teacher, Sumner County Schools)

Emily Cherry, clarinet, Cumberland College (KY)

Darell Cook, trumpet, Vanderbilt

Kim Goodwin, clarinet, UTM

Betsy Grohusky, oboe, WKU

Jennifer Marden, flute, Auburn

Reid Matthews, clarinet/tuba, Ga. Tech (ROTC)

Sean McPherson, trumpet, David Lipscomb/Vanderbilt

Kelly Rogers, trombone, MTSU

Mark Winn, percussion, MTSU/USMC Band

 

1990

Steve Dickens, horn, UTM

Craig Junceau, horn, UTM

Kevin Legge, trombone, UTK

Russ McGill, tuba, MTSU

Mary Steger, clarinet, Maryville College

Tracy Wallis, flute, UTM

Jeff White, trumpet, Roosevelt Univ/Chicago College of Music (freelance, Chicago)

Melissa Perry, clarinet, WKU

 

1991

Susan Bradshaw, percussion, WKU

Debbie Burton, euphonium, MTSU (band director, Stewarts Creek HS)

Jeff Campbell, bassoon/tuba, WKU/North Carolina School of the Arts/Univ. of Nebraska

(professor of bassoon/DMA, University of Minnesota)

Kerri Cope, flute, WKU

Tonya Eli, oboe, TTU

Andy Garrett, percussion, UTK

Jess Hendricks, trombone/piano, WKU/North Carolina School of the Arts/UTK (DMA University of Miami)

Gary McCrillis, horn, California Polytechnic Institute

Jason Norris, horn, APSU

Eric Orsland, trombone, WKU

Rachel O’Bryan, clarinet, MTSU

Angie Pierce, clarinet, TTU

Jason Reese, trombone, WKU

Dawn Simmons, guard, UTM

Kristena Stewart, clarinet, TTU

Shannon Stiles, flute, UTM

Chris Talbert, horn, Indiana University/College of Wooster

 

1992

Tim Bagwell, trumpet, UTK

Mark Brumbelow, alto sax, UTK

Amy Goodwin, flute, TTU (Music therapist, NHC, Hendersonville)

Jennifer Hankins, trombone, Davidson College (NC)

Bryce McCloud, percussion, Bradley University

Katie Oldham, clarinet, UTK (choral director, Hunter Middle School)

 

1993

Jeff Campbell, trombone, MTSU

Teri Cobb, bassoon, UTK

Carrie Frost, oboe, UTC

Carly Grein, clarinet, US Army Reserve and US Army Bands

Frankie Harris, tenor sax, UTK

Jon Phipps, trumpet, UTK

Cheryl Pierce, tuba, TTU

Jennifer Puckett, flute/violin, Univ. of Alabama (Memphis Symphony)

Wendy Wilson, oboe, APSU

 

1994

Jess Werner, clarinet, MTSU

Jennie Suarez, alto sax, Belmont/Vanderbilt

Brandon Lassiter, horn, MTSU

Amy Saperstone, horn, MTSU

Eric Stamper, trumpet, Belmont/Vanderbilt

Eric Spear, trumpet, MTSU (band director, Lebanon HS)

Jim Grein, trumpet, US Army Band

Brandon Windsor, trombone, TTU (freelance trombonist, Nashville)

Kelly Whitaker, euphonium, MTSU

Jonathan Myers, tuba, Univ. of Kentucky

Chris Chamberlain, flute, Depaw University (freelance composer)

Carter Newton, percussion, Transylvania University

Sarah Hankins, alto sax, Davidson College (NC)

Michael Pigg, tuba, TTU

 

1995

Stephanie Garrity, clarinet, TTU

Brian Davis, trumpet, UTM

Leland Bilbro, trombone, UTK

Jay Garrett, percussion, Univ. of North Texas (music teacher, Montgomery County Schools)

Laura Logue, violin/percussion, TTU (music therapist, private teacher, Nashville, TN)

Grace Huang, clarinet/piano, Vanderbilt (DMA in piano, Univ. of Minn.)

 

1996

Jenny Borhart, clarinet, Univ. of Indiana (La Jolla Symphony, San Diego)

Gary Chalfont, bassoon, TTU

Jeremy Clem, trombone, TTU

Cristal Demonbreun, clarinet/percussion, APSU

Beth Douglas, clarinet, TTU/Georgia Tech

Sandy Hubbell, clarinet, UTK

Will Johnson, tuba, TTU

Alexander Merz, trombone, Army Band of Switzerland

William Miller, alto sax, Samford

Allison Mosley, guard, TTU

Susan Orsland, euphonium, UT Memphis

Rob Rosenblatt, alto sax, TTU

Chris Seger, trombone, TTU (band director, Ellis Middle School/HHS)

Heather Shoemake, flute, Univ. of Alabama

Adria Smiley, flute, UTK

Jenny Smith, percussion, TTU

Megan Taliaferro, horn, TTU

Rebecca Allen, horn, TTU

Shauna Weise, trumpet, ETSU

Jerrod Wigal, percussion, Emory

 

1997

Shelly Allen, horn, WKU

Jenny Garcia, oboe, TTU

Brad Hayes, alto/bari sax, APSU

Krista Kendig, clarinet, Belmont

Nicole Kendig, trumpet, Belmont

Michael Oliver, alto sax, APSU (US Navy band)

Susan Patrick, trombone/bass, Marquette

Chrissy Smith, clarinet, Belmont

 

 

1998

Lindsey Evans, tuba, TTU

Michael Reding, horn, TTU

Melanie Kirkham, clarinet, UTK

Rebecca Tatarsky, percussion, MTSU (former band director, Two Rivers Middle School)

Sarah Blum, flute, Florida State

 

1999

Lauren Andrews, clarinet, APSU

Emily Lamberth, flute, Mississippi State

Anessa Taylor, percussion, Ohio State

 

2000

Eric Garcia, percussion, Northwestern University (US Military Academy Band)

Andrea Walker, percussion, MTSU

Jason Cox, alto sax, MTSU

Jason Graffis, clarinet/tuba, MTSU

Chad Ator, trombone, MTSU

Stephen Lewis, clarinet/guitar, Cumberland University

Justin Cecil, percussion, Mississippi State

Lindsey Frizzell, clarinet, APSU

Shelly Allen, alto sax, WKU

Carissa Vick, flute, WKU

Lindsey Sanders, flute, MTSU

 

2001

Allen Black, tuba, TSU

Shannon Budai, clarinet, UTM

Olivia Hogle, clarinet, MTSU

Will Jannaman, trumpet, Virginia Tech

Kevin McElroy, trumpet, MTSU

Leslie O’Bryan, flute, MTSU

Jason Poole, trumpet, UTK/MTSU

Junaid Siddiqui, trumpet, UTK

Sarah Tatarsky, clarinet, UTK

Justin Thomas, alto sax, TTU (former band director, Westmoreland HS)

Blake Pearson, clarinet, MTSU

Rebecca Watson, clarinet, Belmont/Vanderbilt

 

2002

Nick Barnes, trumpet, Samford

Chris Brock, trombone, David Lipscomb

Catherine Crittenden, bassoon, Columbus State (GA)

Amanda Duke, clarinet, MTSU

Liz Feller, horn, Univ. of South Carolina

Tyler Goode, percussion, UTK

Amanda Holloway, clarinet, MTSU

Meg Lamberth, clarinet, Mississippi State

Hunter Stricklin, percussion, MTSU (band director, Franklin, TN)

Aileen Taylor, trombone, MTSU

Russ Dunlap, trumpet, UTK

Kayla Williams, APSU

 

2003

Richard Evitts, saxophone, MTSU

Rob Pastor, percussion, MTSU (percussion instructor, Cavaliers)

Lee Whitehead, trombone, Mississippi State

Claire Whitcomb, violin/viola, MTSU (freelance, Nashville)

 

2004

Chris Akel, saxophone, University of Indiana

Preston Bailey, trumpet, MTSU (Nashville Symphony)

Todd Frauendienst, trumpet, TTU/UTK

Darren Dunlap, saxophone, UTK

Patrick Leeson, percussion, MTSU (freelance)

Erin Oliver, oboe, TTU

Amanda Rainey, clarinet, Cumberland University

Kevin Roberts, trombone, UTK

Mary Shaw, flute, Belmont

Chris Shutt, horn, Vanderbilt

Matt Speiss, trombone, Belmont

 

2005

Kasey Bell, saxophone/baritone/tuba, WKU

Anne Benson, flute, Vanderbilt

Casey Hesson, saxophone, UTK

Jerry Shanes, trumpet, Cumberland

 

2006

Alex Bansemer, trumpet, MTSU

Taryn Davis, euphonium, MTSU

Kayce Hackett, saxophone, UTM

Hank Spaulding, trombone,

Trevecca Sarah Todd, horn, Northwestern

 

2008

Natalie Raymond, flute, TTU

Zach Jacob, horn, UTK

Kristen Gold, flute, TTU

Lindsey Mangrum, cello, UTK

Michael Stockwell, alto sax, ETSU

Lindsay Scott, guard, UTC

 

2009

Dustin Jones, horn, TTU

Caroline England, percussion/guard UTC

Katelyn Sharp, clarinet, TTU

Chris Collins, trombone, UTK

Jessica Grizzard, trumpet, Vanderbilt

Brooke Cathey, flute, Univ. Of Miami

Courtney Tucker, clarinet, TTU

Jessica Hunt, trombone, TTU

Hope Wilson, clarinet, UTK

Jennifer Lyle, flute, Trevecca

Kelsey Dillehay, violin, Samford

Ahna Wyatt, cello, MTSU

Hannah Sparrow, viola, TTU

 

2010

Shelby Rogers, flute, APSU

Laura King, violin, APSU

Jennifer Marler, bass, APSU

Justin Kenney, trumpet, Vanderbilt

Kyle Fesmire, trombone, MTSU

 

2011

Austin Bivens, alto sax, Vanderbilt

Tanner Coffman, tuba, TTU

Nate Frazier, tenor sax, WKU

Rebecca Pal, flute, Belmont (band director, White House Heritage)

Clay Walker, alto sax, ETSU

Hayden Goff, euphonium, WKU

 

2012

Katie Roddy, flute, Belmont (band and choir director, South Carolina)

Susan Ferguson, clarinet, TTU

Melissa Hill, clarinet, UTK

Corbin Tucker, trumpet, TTU

Alex Dunlap, trumpet, UTK

Christopher Hurdle, trumpet, Samford

 

2013

Tanner Borum, cello, Belmont

Jacob Filson, violin, Lipscomb

Kasey Hammond, trumpet, APSU

Cate Hunt, clarinet, TTU

Kevin McPeak, trombone, TTU

Jeremy Rice, trumpet, APSU

Nick Snavely, trumpet, UTC

Adam Sprouse, percussion, TTU

 

2014

Chloe McKenzie, flute, APSU

Emily Darbyshire, flute, APSU

Mikey Lannom, clarinet, TTU

Tanner Murdock, clarinet, UTC

Adam Palermo, trumpet, APSU

Luke Saunders, trombone, UTK

Patrick Sullivan, percussion, MTSU

 

2015:

Cora Mayes, flute, APSU

PJ Scott, alto sax, MTSU

Taylor Stamper, tenor sax, APSU

Bryan Sanders, trumpet, MTSU

Dylan Sutton, trombone, UTK

Rachel Loney, bari sax/vocal, Vol State

Joey Bresson, trumpet, APSU

 

2016:

David Cooper, trombone, MTSU

Conner Broome, piano, Belmont

Arrah Calvin, trombone, WKU

Lauren Glowacki, clarinet, Ohio State

Chris Odom, trombone, MTSU

Andres Alba, trumpet, APSU

Carter Sprouse, sax, Union

Sarah Pack, flute, Lipscomb

Katelin Clark, clarinet, Vol State

Eliot Hinson, euphonium, MTSU

Kristin Ferguson, tenor sax, Lee University

 

2017

Emily Church, horn, University of Alabama

Riley Mills, percussion, University of Alabama

Steven Stinson, trombone, APSU

Nicholas McMullen, alto sax, APSU

Michael Luttrull, trombone, MTSU

Esteban Sanchez, euphonium, Vol State, Vanderbilt

Chase Lake, alto sax, WKU

Carrie Baldwin, flute, UTC

 

2018

Matthew Batson, percussion, University of Alabama

Morgan Frost, flute, APSU

Ian Green, trumpet, Vanderbilt

Grant Kohls, sax, UAB

Harrison Moulton, bassoon, TTU

Garrett Rowlett, percussion, Harding University

Whitney Walters, trumpet/horn, Vanderbilt

Katie Owens, horn, APSU

 

2019

Skylar Etherington, percussion, TTU

Thomas Theilen, trombone, TTU

Naoki Tanaka, clarinet, San Diego State University

Daniel Sutherland, percussion, Cumberland University
Tweet